شما اینجا هستید: خانه » آموزش » موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

1موسیقی-درمانی

دوست عزیزی در مورد تأثیر موسیقی روی افراد اوتیستیک سؤال کردند که چون پاسخ طولانی شد مطلب را در پستی جداگانه گذاشتم 

بله عزیزم کلا" هنر در بهبود افراد اوتیستیک بسیار موثر است بخصوص هنر موسیقی . هانس کریستین اندرسن می‌گوید " جایی که کلمات درماتده می شوند ، موسیقی سخن می گوید " . از این سخن حکیمانه می توان پی برد که موسیقی برای افرادی که در استفاده از کلمات دچار ضعف هستند چقدر می تواند کاربرد داشته باشد .

چون از طرفی باعث آرامش آنها شده و اضطراب آنها را کم می‌کند و از طرفی در یادگیری آنها نقش مهمی دارد . موسیقی می تواند به مشکلات حسى این افراد کمک کند. موسیقی باعث تحریک حسها می‌شود و گاهی تحریک چند حس به طور هم‌زمان . و همین مسئله باعث بالا رفتن تمرکز فرد می شود ، پس با کمی ابتکار عمل می توان موارد آموزشی را در قالب موسیقی و در زمانی که مغز کارکرد بالایی دارد آموزش داد ، چون برای پردازش موسیقی هر دو نیمکره مغز فعال می شود.
نواختن موسیقی و خواندن و رقصیدن با آهنگ باعث هماهنگ شدن حسها و آرام شدن فرد می‌شود . بعضی حرکات کلیشه ای که در این افراد دیده می شود به منظور تنظیم همین تاهماهنگی درونی است . گویا که فشار روی بعضی حسها بیشتر است و این حرکات به منظور خودتنظیمی انجام می شود. پس با موسیقی می توان به نوعی آن حرکات کلیشه ای را به سمت رفتارهای درست هدایت کرد .
اما مهمترین نقش هنر این است که وسیله ای است برای ابراز احساسات و عواطف درونی فرد . این رسالت هنر مهمترین نقش هنر است در تمامی انسا نها ، اما اهمیتش در افراد اوتیستیک بیشتر است چون این افراد در ابراز حالات و عواطف درونی خود د چار ضعف هستند . و این افراد می توانند با کشیدن یک نقاشی ، درست کردن یک مجسمه ، نواختن یک موسیقی و غیره خودشان را ابراز کنند .
به نظر من تبیین علمی این موضوع ، می تواند علاقه وکشش شدید این افراد به نظم و هارمونی باشد . فردی که به نقاشی علاقه مند است در واقع او به د نبال نظم دیداری است . یا کسی که به موسیقی علاقه مند است از هارمونی شنیداری لذت می بر د و این هارمونی به او آرامش می دهد . نظم وسواسی افراد اوتیستیک هم شاید ریشه در این موضوع داشته باشد. ما بارها از افراد اوتیستیک بزرگسال شنید ه ایم که به بعضی عناصر منظم علاقه خاص دارند . مثلا" دوست دارند به چراغهای روشن خیابان نگاه کنند و اگر یکی از آنها خاموش باشد ناراحت می‌شوند . یا موقع راه رفتن روی زمین موزائیک شده یا کاشی شده پاهایشان را با نظم و ترتیب خاصی روی موزائیک یا کاشی می گذارند .
و قطعاً اگر مطالب را در قالب موسیقی و ریتمیک به آنها آموزش دهیم خیلی بهتر یاد می‌گیرند .

۳ نظر

  1. خواهش میکنم عزیزم

    • با سلام .خسته نباشید.خانم فراهانی گرامی بابت این همه مطالب موفید نهایت تشکر را دارم.من مدتی است با یک بچه ۸ساله اتیسم کار می کنم.دوس دارم بهش کمک کنم تا جایی که ممکن باشه.از شما اطلاعات کافی در یافت کنم.خواستم موسیقی وفیلم تهیه کنم برای این بچه متاسفانه موفق نشدم ممکنه راهنماییم کنیدواگه امکانش هست شماره تلفن بدین باتشکر فراوان.

  2. سلام …

    سپاس فراوان خانم فراهانی عزیز بابت پاسخگویی به سوالم…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 9 = بیست هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top